Modüler-Hücre-Nedir-

Modüler Hücre Nedir?

Modüler hücre ile güvenilir elektrik enerjisi akımı ölçülebilir! Farklı modüler hücre ekipmanlarını doğru kullanım alanı olduğu sürede uzun süre kullanabilirsiniz.

Modüler hücre orta gelirim dağıtım ürünleri olarak kullanılır. Orta gerilim dağıtım sistemleri içerisinde beton ve saç ile üretilerek akıl ölçümü, toprak ayırıcı gibi farklı ekipmanlar kullanılmasıdır. Modüler hücreler 12 KV ile 36 KV kadar kullanılabilen gerilim dağıtım sistemleridir.

Modüler Hücre Ne Demek?

Modüler hücre nedir? 36 KV gerilimine sahip olan endüstriyel dağıtım merkezli veya trafolarda yükseltici şalt sahaları gibi koruma ve ölçme fonksiyonlarını yapan ekipmandır. Anahtarlama, koruma ve ölçme fonksiyonları bulunur. Modüler hücre akım ve gerilim arasındaki ayıcıları, kabloların giriş noktalarını, kesicileri veya diğer akım ekipmanlarını güvenli tutmak için kullanılır. Bakım gerektirmemeleri ve kompakt yapıda olmaları en büyük avantajlarıdır. Kullanımı kolay olduğu gibi güvenilirliği de yüksektir.

Hava veya gaz yalıtımlı olmak üzere iki ayrı türü bulunuyor. SF6 gazı metal korunaklı hücrelerde kullanılır. Hava yalıtımlı metal hücreler ise gerilimin altındaki barlar sayesinde ayırıcı ve kesici SF6 tankıyla gerçekleştirilir.

Kullanım amacına göre kesici, koruma rölesi, yük ayırıcı, aydınlatma ekipmanları, OG sigortalar, akım ve gerilim için ekleme gibi farkı bölümleri olabilir.

Modüler Hücreler İçin Kullanılan Malzemeler

Modüler hücre için anahtarlama ve gösterge bölgesi bulunur. İçerisine SF6 gazı doldurulacağı için koruyucu özelliği çok yüksektir. Basınç değerlerinin normal olması ve kontrol altında tutulabilmesi için anahtarlama bölgesi var. Alçak gerilim ve orta gerilim hatları bu bar düzeneğine göre düzenlenir. Alçak gerilim bölmesinde ampermetre, voltmetre ve uyarı lambaları eklenir. Bu sayede olası bir durumda dışarıdan müdahale de yapılabilir ve izlenebilir. Kullanım alanı çok geniştir ve 36 KV için her alanda kullanılabilir.

Modüler Hücre Avantajları

Modüler hücre alçak gerilim ve orta gerilim sistemlerinin kullanılması gereken her alanda yardımcıdır. Pano veya trafolar için güvenliğin sağlanması en büyük avantajıdır. Avantajları:

 • Kurulu bir şekilde gönderildiği için değişiklik yapılması kolaydır.
 • Geniş bir yer kaplamaz ve taşıması kolaydır.
 • Depolama yapılmak istenirse yine korunaklı her alanda saklanabilir.
 • Basınç ölçülmesi ve boşaltılması için güvenli kullanım sunar.
 • Kullanıcı güvenliği maximum seviyededir.
 • SCADA güvenlik sistemlerine uyumlu üretilmektedir.
 • IED akıllı cihazlar ile uyumlu çalışır.
 • Monte edilmesi kolaydır.
 • Kullanılmak istenmediğinde kısa sürede bağlantı koparılabilir.

Avantajı çok olurken üst düzey güvenlik sunması kullanım alanlarını da çok genişletmektedir.

Metal Clad Hücre

Modüler hücre ekipmanlarından biri de Metal Clad hücredir. Bu ekipman şalt ekipman olarak bilinir. Enerji üretim ve dağıtım tesislerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Metal clad hücre üç ana bölüm bir yardımcı bölümden oluşur. Metal plakaları sayesinde plakalar birbirinden ayrılabilir. Tip anahtarlama sistemi de kullanılmaktadır.

Metal bölmeler kullanılmasının ana sebebi tam izole sağlanmasıdır. Kilitleme sistemi, güvenlik, alçak gerilim kontrolü sunduğu için pek çok alanda tercih edilebiliyor.

Modüler Hücre Uygulama Alanları

Modüler hücre kullanım alanları her yerdir. Limanlar, fabrikalar, madenler, hava limanları, benzin istasyonları veya hastanelerde kullanılabilir. Alışveriş merkezi ve demir yollarında dahi tercih edilmektedir. Bu kadar fazla alanda kullanılıyor olmasının temel nedeni üst düzey güvenlik sağlaması ve avantajlarıdır. Kullanım alanları ve özellerine göre değerlendirme yapıldığında:

 • 3 saniyeye kadar yüksek akıma dayanıklıdır. Makineler genel olarak kısa devreye karşı en dayanıklı üründür.
 • Hücre dizaynı az yer kaplıyor. Ayrıca görsel bozuklukta sağlamamaktadır. Bu yüzden kapalı bir alanda olması dikkati çekmez.
 • Tam izole sistemi bulunuyor. Tam izole sistemi ile topraklanmış metaller ayrılmaktadır.
 • Kullanımı son derece kolaydır. Kullanım için özellik fonksiyonu da sunuluyor.
 • Çekmeceli anahtarlama sistemi ile basit değişim yapabilirsiniz.

Modüler Hücrelerin Bölmeleri

Hücre içi kompartımanları malzemenin yapısına göre bölümlendirilir. PM bölmeleri açık ve erişilebilir bölümlendir. Gerilimin altındaki ana bölümler ile topraklı merak bölmeler bu sayede birbirinden ayrılır. PI bölmeleri ise metal olmayan ve izole malzemeleri ayırmak için kullanılmaktadır. Kullandığınız modüler hücre yapısına göre ön taraftan, yan taraftan veya arka taraftan erişebilir. Erişim sadece yetkili kişiler tarafından gerçekleştirilir.

Ülkemizde hücreler 36KV gerilimli orta hücrelerdir. Hücrenin boyutu doğrudan gerilimin büyüklüğü ile bağlantılıdır. Eğer şebeke nomali yükselir ise hücrenin boyutunun da büyümesi gerekir. Bu yüzden bar ile modüler hücre arasında en az 35 cm’lik mesafe aranıyor. Daha küçük hücreler için mesafe 25 cm’e kadar düşebilir.