Sac Köşkler Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sac Köşkler Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Pregalvaniz saclardan ve alüminyumdan imal edilen sac köşkler, OG bölümünde, AG pano ve trafo bölümünden tasarlanmıştır. Gaz yalıtım hücreleri RMU ile zaman, boyut ve ağırlık avantajları sağlayacaktır. Ebatlarına göre kurulabilen köşklerin, sac trafo merkezleri üzerinden demonte şeklinde sevk edilebilme kapasitesi bulunur. Metal Mahfazalı modüler hücrelerin bulunduğu bölmelerin yer aldığı sistemlerdir. 

 

Sac Köşkler Neden Kullanılmalıdır?

Sac Köşkler elektrik enerjisinin üretilmesinde, santral üzerinden gelen gerilim ve akımların kontrollü çalışmasında etkilidir. Güç kaybına karşı ve gerilim düşüklüğüne karşı çeşitli nedenlerin düzenlenmesi, kontrol altına alınarak yüksek gerilimin kontrolünün sağlanmasında da etkilidir. Trafolarda kullanılan sistemler, güç trafosu, dağıtım trafosu ve akım trafosu ile yükseltici alçaltıcı trafo için kullanılan çeşitliliğe sahiptir. 

Trafo üzerindeki elektro galvaniz, sıcak daldırma ve endüstriyel alanda kullanım için uygundur. O.G anahtarlama bölümü, TR bölümü ve AG bölümü ile 3 bölmeli köşk olarak kullanılmaktadır. Trafoların içine yerleştirilen sac köşk ekipmanları, yüksek ve alçak gerilim hatlarına katkı sağlayacak, kontrolü bir geçiş için görevini yerine getirecektir. 

 

Sac Köşkler Özellikleri 

6,3 ile 36 kV gerilim üzerinden çalışmakta olan sac köşkler, 2 mm sac levhalar üzerinden imal edilmektedir. Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğine göre hücre bölümleri düzenlenmiş olan sistemler +40 C ile -15 C ortam sıcaklığına dayanıklıdır. 

 • Kesici giriş ve çıkışlar için flexible bakırdan imal edilmektedir. 
 • Havalandırma panjurları bulunan izole sistemlerdir. 
 • Kar, yağmur ve hava şartlarına uygun şekilde dizayn edilmektedir. 
 • Hafif yapıları sayesinde kolay taşınır ve monte edilir. 
 • Sahada kullanım için yeterli verimliliğe sahiptir. 
 • Modüller şeklinde imal edilir, demonte olarak sevk edilme kapasitesi bulunur. 
 • A.G anahtarlama bölümü bulunmaktadır. 
 • TR. Bölümü ve A.G bölümü yer alır. 

Kullanım alanı ve müşteri isteği doğrultusunda monte edilen sac köşkler, mobil olarak kullanım sağlatacak tasarımlardır. Boyut ve ağırlık kapsamında sandviç paneller kullanılarak izolasyon görevinin de yerine getirilmesi sağlanır. Beton köşkler ile kıyaslandığında daha hafif ve verimli kullanım sağlayacaktır. Alüminyum yapı sayesinde monte ve demonte özellikleri de verimli kullanım alanları sağlar. 

 

Sac Köşkler Avantajları 

SCK ve RMU trafo merkezlerinde boyut ile ağırlık olarak hafif yapıya sahiptir. Bu nedenle prefabrik özelliğinden kaynaklı tercih edilebilir. Kolay taşınması ve monte edilmesinin yanı sıra hava şartlarına da ortalama düzeyde uyum sağlar. Sac köşkler, elektrik merkezleri ve sistemleri üzerinden kolay kullanım sunarken, trafo içine yerleştirilmesiyle de tercih edilebilmektedir. 

 • Kolay monte ve taşınma özellikleri sunmaktadır. 
 • Beton yapılara oranla daha maliyetli olabilmektedir. 
 • Prefabrik özelliğinden kaynaklı kullanım alanı yaygındır. 
 • SCK ve RMU sistemlerinde kullanım kolaylığı sağlar. 
 • Korozyona karşı mukavim metalden imal edilmiştir. 
 • Vinç ile kaldırma ve indirme özelliği sunar. 
 • 220V AC ısıtıcı sistemi bulunmaktadır. 
 • 220V aydınlatma sistemleri bulunmaktadır. 

 

Sac Köşkler Kullanım Alanları 

Sac Köşkler havalandırma panjurlarıyla kullanım alanı dış mekanlar olabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Trafolarda ve elektrik üretim santrallarında yaygın kullanım alanları bulunan sistemlerdir. Hafif ve kolay taşınabildiği için geçici ve kalıcı olarak monte edilebilir. Beton sistemlere oranla daha yaygın kullanım alanları bulunur. 

Kesici giriş ve çıkışı bakır olarak imal edilmiş modeller, hava şartlarına olan uyumluluğuyla da kontrolü elektrik üretimi ve dağıtımı için kolaylık sağlayacaktır. İşletme ömrü uzun olan modeller, uzun süre dayanıklılık gösterme kapasitesine de sahiptir. 

 

Sac Köşkler Monte 

Sac trafo merkezi özellikleri ve kapasitesiyle kolay monte edilebilen sac köşk, boyut ve ağırlıkları kapsamında avantaj sağlar. Araç üzerinden vinç ile sevk edilebilir, sahada kolay ve hızlı bir şekilde monte edilebilmektedir. Metal mahfazalı modüler hücrelerin bulunduğu OG, AG panolar bölümlerinden de oluşan üç bölmeli sac köşkü olarak kullanılmaktadır. 

Trafo merkezlerinde, dış ve iç alanlarda monte edilerek kolay kullanım ve güvenli aktarımlar için dizayn edilmiş gaz yalıtımlı hücrelere de uyum sağlayacak tasarımlardır. 

 

Armtek Sac Köşkler Hizmetleri 

Armtek tarafından kurulum, bakım ve onarım aşamalarında mühendislerle hizmet verilecek sac köşk için kullanım alanına göre üst düzey hizmet verilecektir. Boyut ve ağırlık bakımından kolay monte edilen sistemler, alçak ve orta gerilim hatları için uygun şartlara göre kurulacaktır. Monte ve demonte üzerinden kolay işleme alınabilen sistemlerdir.