Trafo-Koruma-Rölesi-

Trafo Koruma Rölesi

Transformatörler için koruyucu ekipmanlardan biri olan Trafo koruma rölesi, trafonun korunması ve acil durumda kendini kapatma özelliklerine sahip anahtar kontak sistemiyle dizayn edilmiştir.

Koruma Rölesi Ne İşe Yarar?

Koruma rölesinin kullanım amacı enerji- güç kaynaklarının ve sistemlerinin güvenli çalışmasını sağlamaktır. Güç sistemlerinde olası arızalar ve ani kapasite artışlarına karşı önlem almak için kullanılır. Trafo koruma rölesi nominal çalışma şartları büyük olan güç sistemlerinde kullanılmaya yatkındır. Güç sistemindeki teçhizatları korumak, uyarı vermek ve analizler sonucunda bilgilendirme yapmak fiber ve koruma röleleri için geçerli kullanım imkanlarıdır.

Armtek koruma sistemlerinde kullanılan röleler, güç kaynağı yüksekliğine göre arıza durumlarını minimum düzeye indirmek için kurulmaktadır. Bu aşamada kullanılan koruma rölesi IEC protokolüne uygun alt sistem özellikleri, TCP/ RTU protokolü, karşılıklı mesafe koruma röleleri için entegrasyon sağlama aşamasından geçerek kullanım alanlarına adapte edilmektedir.

  • Arıza oluşma durumlarında ve arıza akımlarında güç sistemini koruma odaklı çalışır.
  • Akımın kontrol edilmesi ve hesaplanması için kullanılır.
  • Kararlı akım oluşturma ve analizlerin yapılmasıyla kumanda edilme aşamasında problem çözücüdür.
  • Koordinasyon odaklı güç aktarımında önemli rol oynamaktadır.

Trafo Koruma Rölesi Özellikleri Nelerdir?

Arızaların tespit edilmesi ve sistemin kapatılmasıyla olası acil durumların önüne geçilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Trafo koruma rölesi, iç teçhizatın koruma altına alınmasıyla enerjinin sağlıklı bir şekilde aktarılmasında büyük önem taşır. Koruma ve kumanda etme aşamasında rölelerin dijital ve manuel özelliklerine bağlı olan alt sistem simülasyonlarına yer verilir. Trafo ve indirici merkezler için telemerti çözümlere odaklanmaktadır.

IEC 61850 GOOSE protokolü, IEC 60870-5- 101 ile 104 protokolü üzerinden geliştirilmiş sistem özelliklerine sahiptir. Kısa devre analizleri ve yük atma özellikleriyle çalışma şartlarını stabil duruma getirerek arıza meydana gelmesini engelleyecektir. Sistemin kusursuz çalışması ve güç sistemindeki teçhizatın zarar görmemesi için farklı tip trafo modellerine göre kullanım alanları ve özellikleri de değişmektedir. Problem çözme ve temel yeterliliğin sağlanması için koruma sistemleri güç sistemlerinin vazgeçilmez mekanizmalarından biri olarak kullanılmalı, sisteme dahil edilmelidir.

Trafo Koruma Rölesi Görevleri Nelerdir?

Trafo koruma rölesi, trafo içindeki teçhizatın zarar görmemesi ve doğal olarak da arıza oluşturmaması için kullanılmaktadır. Koordinasyon özelliğiyle çözüm aşamasında temellendirilmiş olan sistemler, mühendislik hizmetleriyle birlikte entegre edilmelidir. Akan akımın büyük olması durumlarına karşı meydana gelen arıza, gerilim yüksekliği ve yangın durumlarını sistemi kapatarak müdahale etmek için kullanılır.

  • Koruma sistemleri, kısa devre ve güç sistemi hesaplama görevini yerine getirecektir.
  • Kararlılık analizi, yük atma ve koruma özellikleriyle kullanılacaktır.
  • Kısa devre analizi, koruma kumanda devreye alma kapasitesi bulunur.
  • Selektivite ile birlikte kullanım alanında tercih edilebilecek sistemlerdir.
  • İç teçhizatın zarar görmemesi için arıza ve beklenmedik durumlarda sistemi kapatma görevini yerine getirecektir.

Trafo Koruma Rölesi Hasar Saptama

Trafo içindeki cihazların ve acil durumlarda oluşan dengesiz akım durumlarının önüne geçilmesi için trafo koruma rölesi hasar tespiti yapılmasında da rol oynamaktadır. Acil durumlarda alarm sinyaliyle kontakların kapatılmasını sağlar, en ağır şartlara dahi dayanıklılık göstermektedir.

Cihazların korunması, korozyona dayanıklı kaplama ve UV koruma özellikleriyle tamamen sistemin kusursuz çalışması için anahtar görevi görmektedir. Hermetik ve klasik koruyucu olarak kullanılabilir. Hasarı saptar ve anında önlem alır.

Fiber Koruma Rölesi

Fiber trafo koruma rölesi, fiber yönetim paneli üzerinden anında bilgilendirme kapasitesine sahiptir. Aşırı akım, akımın yönü ve otomatik tekrar kapama özelliklerine göre fonksiyonları bulunur.

Termal kablo ve frekans ve yüksek/ alçak gerilim durumlarına göre koruma özelliğini devreye alarak, enerjinin güç kaynağından çıkarken teçhizata zarar vermemesini ve aynı zamanda uyarı panelinin harekete geçmesini sağlayacaktır.

S.S.S

Trafo Koruma Rölesi Nerede Kullanılır?

Alternatörlerin ve trafoların aşırı akım kapasitesi olması durumlarında trafo koruma rölesi önemli bir unsurdur. Aşırı alçak ve yüksek gerilim devrelerinin iç teçhizata zarar vermemesi ve arıza durumlarında sistemin kapatılmasında devreye girerek, zarar görmeyi engelleyecektir.

Trafo Koruma Rölesi Olmazsa Ne Olur?

Faz gerilimleri ve trafo akım düzenlemeleri için koruma rölesi olmadığı takdirde, yüksek gerilim veya alçak gerilim güç kaynağının bağlı olduğu cihazlara zarar verebilir. Yangın çıkması ve ani elektrik çarpmalarına yol açan kısa devre durumları da yaşanabilmektedir.